Листопад 27, 2013

Вибір інструменту: зварювальний апарат

Як не помилитися і вибрати саме потрібний вам в справі зварювальний апарат? Як відомо на кожному промисловому підприємстві, будівництві або в авторемонтної майстерні не обійтися без зварювальних робіт. Тому зварювальні апарати є затребуваним технологічним обладнанням.

Про переваги зварювальних інверторних апаратів сказано досить багато, так як останнім часом саме інвертори користуються великою популярністю в ремонті і будівництві. Обсяги їх продажів зростають. Можливо, ви теж хочете купити собі для роботи інвертор? Але, перш ніж купити побутовий зварювальний апарат, все ж визначитеся для яких робіт ви його купуєте. Абсолютно ясно, що вибір оптимального обладнання завжди важкий, тому як важливо знати всі його плюси і мінуси.

При виборі важливо врахувати, апарат якої потужності вибрати, які будуть використовуватися електроди, який електромережею будете користуватися і так далі. Якщо збираєтеся в основному використовувати побутову електромережу або ж мережа в приватному заміському будинку або в підсобному або гаражних приміщеннях, де напруга в мережі становить 220 В або взагалі 160-180 В, то для них підійдуть більше зварювальні апарати, що працюють з 3 мм електродами. Якщо за таких умов використовувати електроди 4 мм, то зварювальний апарат-інвертор вже не зможе в таких умовах дати впевненої зварювання. Для професійної та тривалої зварювання за допомогою електродів 4-5 мм краще придбати зварювальний інвертор на 200 А.

Для домашнього використання краще всього підходять невеликі і компактні апарати вагою до 5 кг. Вони незамінні для проведення короткочасних ремонтних зварювальних робіт. Для проведення тривалої професійної зварювання їх, на жаль, не вийде використовувати.

Зварювальні інвертори

Зараз на ринку можна знайти велику кількість моделей зварювальних інверторів. Можна знайти як імпортні моделі, так і інвертори вітчизняного виробництва. Не можна не відзначити, що вітчизняні виробники останнім часом пропонують досить якісне обладнання, яке не поступається за своїм функціоналом і характеристиками зарубіжним аналогам. До того ж вітчизняні моделі при всіх своїх перевагах мають більш низьку ціну. Чому ж інвертори отримали таке велике поширення?

Переваги зварювальних інверторів

Компактні габарити і невелика вага. Наприклад, інвертор для будмайданчика або автомайстерні, вагою 5-10 кг, зможе забезпечити стабільний процес зварювання.

Зварювальний інвертор споживає мало електроенергії. У ньому відсутня силовий трансформатор, а значить немає і внутрішніх індуктивних втрат. Вся електроенергія споживана зварювальним інвертором вивільняється на дузі, завдяки чому його ефективність надзвичайно висока.

При необхідності, зварювальний інвертор можна підключити до генератора. Завдяки чому його можна використовувати навіть у відкрите поле, якщо потрібно виконати зварювальні роботи. стабільну якість зварювання якщо навіть в електричній мережі відбуваються перепади напруги.

Завдяки наявності стабільного постійного струму можна зварювати метал будь-якого виду і будь-якої марки. На панелі управління зварювального інвертора, в більшості випадків, є регулятор і індикатор сили струму, для налаштування пристрою для зручного та ефективного процесу зварювання.

Цінова доступність. Сучасні моделі зварювальних інверторів в ціновому діапазоні доступні практично всім зацікавленим в придбанні даного апарату.

Для поліпшення якості зварювальних робіт, інвертори оснащуються схемами стабілізації, захистом від високого або дуже низького напруги живлення і посиленням підпалу дуги. Як відомо зварювальним апаратом не тільки можна зварювати метал, але і різати його. З таким завданням легко впоратися інвертор. До того ж навчитися працювати інвертором може навіть не самий досвідчений користувач, а ось працювати з трансформатором не кожен зможе.

Недоліки зварювальних інверторів.

Немає таких приладів, які не мали б недоліків. Инвертору так само притаманні деякі недоліки. Основним недоліком інверторів є надлишок в них електроніки. Трансформатора ламатися практично ніде, а відремонтувати його легко. А ось якщо у інвертора полетить якась мікросхема, то знайти і перепаяти її не так просто. Волога та бруд є головними ворогами інвертора. В основному пил всмоктується всередину корпусу спеціальним вентилятором-кулером для охолодження, обійтися без якого ніяк не вийде.

Особливо небезпечна металевий пил, який потрапляє на струмопровідні частини, через що інвертор може перегоріти. В різних моделях придумані різні способи вентиляції для зменшення попадання пилу на найбільш чутливі вузли. У більшості випадків щоб почистити інвертор від потрапила пилу досить просто зняти корпус, прибрати пил м'якою щіткою або продути повітрям. Це найпростіший і надійний спосіб.

Трансформаторні зварювальні апарати змінного струму

Трансформаторні зварювальні апарати змінного струму є недорогими, надійними і простими по конструкції. Ці зварювальні апарати призначені для зварювання чорних металів. Дані зварювальні апарати є одними з найпоширеніших. Принцип дії трансформаторного зварювального апарату наступний: змінний струм, надходить в первинну обмотку, через що відбувається намагнічування сердечника. Потім проходячи через вторинну обмотку, магнітний потік сердечника в ній викликає змінний струм більш низької напруги, ніж надходить на первинну обмотку струм. Чим більше на вторинній обмотці кількість витків, тим напруга більше і навпаки.

Трансформаторні апарати чутливі до зміни напруги живлення. Вихідні характеристики погіршуються при зниженні напруги. Чим вище є напруга холостого ходу, тим буде легше запалюється дуга, тим стабільніше буде вона в роботі. Хороша робота залежить в основному від холостого напруги і типу застосовуваних електродів. Для ведення нормальної роботи при виборі різного типу електродів необхідно різну напругу холостого ходу.

Регулюється зварювальний струм плавно або східчасто. Чим значення струму вище, тим можна застосовувати більш більший діаметр електродів. Необхідно, приблизно, 30 - 40 А на один міліметр діаметра електрода. У зварювальних трансформаторів невисокий КПД - нечасто можна зустріти трансформатори, у яких КПД перевищує 80%. Виробляючи зварювальні роботи даними апаратом домогтися у зварювального шва високої якості досить складно. Можна використовувати зварювальні трансформатори для чорнового зварювання, коли висока якість зварного шва не потрібна. Переваги зварювальних трансформаторів - це невибагливість і невисока вартість.

Зварювальні трансформаторні апарати постійного струму (випрямлячі).

За зовнішнім виглядом і конструктивними особливостями зварювальні випрямлячі схожі на попередні апарати. У них змінний струм випрямляється, однак при цьому частина потужності втрачається. Конструкція такого типу зварювального апарату важче складніше і дорожче. Однак працюючи на постійному струмі апарат електричну дугу тримає більш стабільніше, та й працювати зварнику більш комфортно. Зварювати можна не тільки чорні метали, а й сталь нержавіючу, а також кольорові метали, застосовуючи необхідні електроди.

Розглянемо, чим же трансформатори постійного струму відрізняються від трансформаторів змінного струму? За словами досвідчених зварювальників апаратом постійного струму варити зручніше і легше, зварений шов виходить акуратним і рівним. Трансформаторні апарати в роботі невибагливі на відміну, скажімо, від інвертора. У сварочника постійного струму відзначається більш потужна електрична дуга, тому побутова мережа не підходить для даного типу таких апаратів.

Зварювальні напівавтомати.

Зварювальні напівавтомати конструктивно складні і більш дорогі. Але зате, відрізняються зручністю користування і продуктивністю. Найбільш широке застосування даний тип апаратів знайшов в автомобільній промисловості, а також в численних автомайстерень. Зварювальний напівавтомат придатний для зварювання стали, заліза, нержавіючої сталі, алюмінію. Робочим інструментом є пальник, через яку подається дріт. Використовується дріт сталевий, нержавіюча, флюсова і алюмінієва.

Складається апарат напівавтоматичного зварювання з трансформатора, випрямляча, що подає дріт приводу і рукава з пальником. Дріт для зварювання буває зазвичай товщиною 0,6 - 1,2 мм. На виході струм зазвичай регулюється ступінчасто, рідше плавно. Також регулюється подача дроту. Комбінуючи ці два параметри зварювальник встановлює режим роботи.

У апаратів працюють з газом потрібно перемикати полярність пальника. Для того, щоб зварювати різні метали використовується різний газ. До апарату балон приєднується через редуктор (рекомендується наявність манометра). Використовувати можна спеціальні фірмові балони (не перезаряджується) або ж промислові.

Який зварювальний апарат вибрати?

Робимо висновки: вибираючи зварювальний апарат для роботи слід визначитися, як часто ви будете використовувати зварювальний апарат (тільки для домашніх потреб, час від часу або він потрібен вам для заняття приватним підприємництвом), також визначитеся з яким звареним матеріалом найчастіше ви будете працювати і яку мережу використовувати.

На замітку, чим більше струм і вихідна напруга, тим у зварювального апарату більше можливостей, можна проводити зварювання більш товстого металу. Але не варто спокушатися, що вибравши зварювальний апарат з дуже великою силою струму ви будете однією лівою зварювати великі товщини матеріалів. Тому що чим струм більше, тим цикл роботи менше, тим термостат спрацює швидше. При виборі зварювального апарату обов'язково радимо ознайомитися з його інструкцією і звернути увагу на наявність доступності сервісних центрів для обслуговування апарату.

Що ще необхідно врахувати при виборі зварювального апарату? До якої мережі буде підключений апарат? На виробництві - це найчастіше 380 В, в побуті - 220 В. Відразу варто відзначити - якщо в мережі напруга скаче, то кращим варіантом буде вибір зварювального інвертора.

Який метал найбільш часто підлягатиме зварюванні? Теж важливий фактор. Для кольорового металу і чавуну потрібен постійний струм, тому необхідний зварювальний випрямляч або генератор. При роботі з тонким металевим кузовом автомобіля найкраще підійде напівавтомат.

Також при виборі зварювального апарату зверніть особливу увагу на тривалість робочого циклу, тобто відношення часу безперервної роботи апарату до часу його відпочинку.