Червень 18, 2012

Вибір інструменту: циркулярна пила

Привіт, дорогі відвідувачі нашого будівельного блогу! В даній статті поговоримо про те, як вибрати циркулярну пилку. Якщо ви займаєтеся будівництвом свого будинку, лазні або іншими будівельними роботами, то швидше за все у вас вже є циркулярна пила. Якщо ж ви ще не потурбувалися придбанням такого важливого інструменту, то саме час зробити це! Електрична циркулярна (дискова) пила є воістину універсальним будівельним інструментом.

За її допомогою можна виконувати чисті і рівні пропили, робити пази і виїмки заданої глибини. Жоден інший ручний інструмент в цьому відношенні з дисковою пилкою не зрівняється. Точно так само йде справа і з продуктивністю. Якщо вам потрібно розпустити на дошки кілька колод (або просто зробити масову заготівлю дров), то циркулярна пила закріплена на станині - дуже вдалий пристрій.

Конструкція дискової пили порівняно проста. Ріжучим механізмом служить змінний зубчастий диск, що обертається з великою швидкістю (кілька тисяч обертів на хвилину). Величезний вплив на результат роботи надає якість пилкових дисків. Є безліч різновидів дисків, призначених для деревини. Є диски для швидкої роботи, для чистового пропила з мінімальним числом задирок, для грубої, чорнового «оброблення» пиломатеріалів. Випускаються диски для твердих і м'яких сортів дерева, а також для фанери, ДСП та інших матеріалів. Також є диски для пластмаси і навіть м'якого металу. Важливим параметром є швидкість обертання диска. Для більшості моделей вона становить 6-8 тис. обертів в хвилину.

Необхідно, щоб робоча швидкість обертання диску завжди була більше, ніж у пилки.

В ході роботи циркулярна пила виробляє велику кількість тирси і дрібного пилу, через що всередині приміщень найкраще використовувати моделі, які можна підключити до пилососа. Однак, незважаючи на простоту, циркулярні пилки можна віднести до дешевого інструменту. Причина криється, напевно, в високих вимогах до надійності і довговічності всіх вузлів. Кругла пила оснащуються потужними двигунами, здатними витримувати велике навантаження.

Вибираючи циркулярну пилку знайте, що між собою циркулярні пилки відрізняються продуктивністю, яка залежить від потужності двигуна і розмірів диска, на які розрахована та чи інша модель. Чим більше діаметр диска, тим глибші пропили можна буде виробляти. Зрозуміло, збільшення діаметра диска веде до зростання маси і габаритів самої пилки. Надмірно великий і важкий інструмент для побутових потреб не дуже зручний, тому необхідний якийсь компроміс між масою, розмірами і продуктивністю.

Як показує практика, найбільш затребувані побутові моделі з максимальною глибиною пропилу 55-65 мм (діаметр диска 170-190 мм). Такими пилами можна за один прохід розрізати навіть дошку товщиною 50 мм. У будь-якому випадку при виборі пилки обов'язково зверніть увагу на тип диска, який для неї призначений. Має значення зовнішній, а також внутрішній посадковий діаметр. Є розміри, «популярні» у виробників, а є - не дуже. В останньому випадку можуть виникнути складності при пошуку відповідних дисків, особливо якщо вам потрібно малопоширений варіант, для розпилу пластику або ламінату. У деяких випадках допускається використання диска з меншим максимальним діаметром. Посадковий діаметр повинен точно дотримуватися. Оцініть і надійність конструкції. Циркулярна пила є одним з найбільш травмонебезпечних інструментів.

Для ручних дискових пилок можуть представлятися додаткові пристосування, які підвищують точність і якість різу. Напрямна підошва може бути проградуірована, забезпечена додатковими зсувними паралельними упорами, які дозволяють відпилювати відрізки однакової товщини. У деяких професійних моделях передбачена вбудована підсвітка місця пропила. Як додатковий аксесуар застосовується напрямна шина, що забезпечує виняткову точність різу (відхилення не більше 1 мм на метр). Ще більшу точність різу - як поздовжнього, так і під різними кутами - забезпечують різноманітні верстати, створені на основі дискових пилок. Але це вже зовсім інший клас устаткування і інші ціни.

При роботі циркулярна пила видає приголомшуючий «вереск», тому для безпеки потрібно користуватися захисними навушниками. Вибираючи циркулярну пилку, зверніть увагу на міцність і зручність конструкції несучої станини. Важливо, щоб всі вузли в ній були гранично надійними. Перш за все, це стосується захисного кожуха. У «хороших» пилах він виготовлений з міцного алюмінієвого сплаву, в «поганих» - з тонкої, майже з «консервної» жерсті. Запуск двигуна повинен здійснюватися плавно, без ривків. В інструменті обов'язкове зручне регулювання глибини і кута нахилу диска з швидкою і надійною фіксацією. Бажано, щоб всі здатні фіксувати притискні гвинти були виконані з металу, а не з пластику. Також необхідний запобіжний вимикач з блокуванням, що запобігає випадковий запуск інструменту.

PS. Тепер ви знаєте, якими критеріями потрібно користуватися при виборі циркулярної пилки. Удачі вам!