Червень 9, 2015

Бетони і будівельні суміші

Бетон - це будівельний розчин, є сумішшю в’яжучої речовини, заповнювача, води і, в певних випадках, спеціальних добавок. Технічні вимоги, що пред’являються до бетону, бетонних сумішей та конструкцій з бетону, визначаються відповідними ГОСТами та стандартами.

Класифікуються бетони по міцності, щільності та довговічності.

Співвідношення складових у бетонах і різних видах розчинів.

Як заповнювачі застосовуються пісок, гравій, щебінь, які складають зазвичай 75-80%. Заповнювачі зменшують усадку бетонів і розчинів при затвердінні, а також знижують витрату в’яжучого матеріалу.

За складом розчини бувають худі, нормальні і жирні. Худий розчин містить багато заповнювача, такий розчин неміцний, в нормальному розчині - оптимальна кількість заповнювача і в’язкої речовини, в жирному розчині - надлишок в’яжучого, він може тріскається.

Визначають жирність (пластичність) розчину наступним чином: лопатою черпають розчин і, якщо він до лопати не прилипає - він худий, якщо буде прилипати окремими згустками - розчин нормальний, якщо на лопату сильно налипає - значить жирний.

Матеріали в’язкі можуть бути наступні:

Гіпсові розчини застосовують для ведення внутрішніх робіт. Часто з цементом додають різні в’яжучі речовини. Підходять для кам’яної кладки.

Вапняні розчини - це розчини низьких марок. Відмінні риси: гарне зчеплення з поверхнею, повільно тверднуть. Для прискорення твердіння готують вапняний розчин на тонкомолотої вапна - кипелка.

Застосовують повітряно-вапняні розчини в сухих місцях і при не дуже великих навантаженнях на кладку. Мають велику пластичність, легко зв’язуються і стеляться.

Гідравлічні розчини готують з гідравлічних в’яжучих (гідравлічне вапно, різні цементи та ін.). Використовують гідравлічні розчини для кладки в місцях де спостерігається підвищена вологість.

Змішані розчини (цементно-глиняні, цементно-вапняні) розраховані на нормальні умови, застосовують для кам’яних конструкцій і т.д. Щоб підвищити пластичність змішаних розчинів часто в них додають різні пластифікуючі добавки. Без добавок цементні розчини дуже часто використовують для кладки фундаментів , що знаходяться на рівні грунтових вод, також придатні через свою міцності для кладки стін. Не можна застосовувати глину і вапно в розчинах для кам’яної кладки, яка розташована нижче рівня грунтових вод.

Щоб приготувати бетони і розчини високої якості необхідний деякий досвід, вміння підбирати оптимальний склад матеріалів, дотримання режиму приготування суміші. Зараз необхідний будівельний розчин можна без проблем придбати на будівельному ринку, але тим не менш багато виконуючи будь-яке будівництво на своїй земельній ділянці готують розчин самостійно.

Перш за все необхідно просіяти матеріал через сито. Для приготування розчину з вапняного тесту і глини їх заливають водою, з цементу - спочатку готують суху суміш. Склад суміші відміряють певними дозами, додають воду, перемішують, після чого використовують. Розчин потрібно ретельно перемішувати. Чим краще це зроблено, тим розчин однорідніший і вище за якістю. Для поліпшення якості бетону і будівельних розчинів і додання їм необхідних властивостей в їх склад додають добавки, які бувають органічні і неорганічні. Органічні добавки - це шлак, кварцовий пісок. Вапняк, клінкер, мармур, гіпсовий камінь, неорганічні - синтетичні полімерні речовини. За допомогою різних добавок можна прискорювати або сповільнювати схоплювання бетону або розчину, знизити жорсткість, збільшити рухливість або зменшити водовиділення.

Перед приготуванням розчину визначають співвідношення компонентів суміші і необхідної кількості розчину. Нижче в таблиці наведені потреби готового розчину для різного виду робіт.

Однорідність суміші можна визначити звернувши увагу на її забарвлення: якщо суміш однорідна вона матиме рівномірне забарвлення. В іншому випадку необхідно перелопачувати і розрівнювати суміш до отримання однорідної забарвлення. Після додавання води, розчин необхідно пластифікувати - перемішуючи його лопатою довести до однорідної консистенції. Воду при цьому треба додавати неодноразово. При застосуванні певних в’яжучих матеріалів (вапна) розчин необхідно витримати 24 або 48 годин у вологому стані. Уважно читайте упаковку.

Готується бетон в такій же послідовності як і будівельні розчини. Для приготування гіпсу найкраще використовувати гумові бадді так як їх легко чистити. Перш ніж починати процес звільніть обов’язково цебер від залишився затверділого гіпсу, тому що вони тільки прискорять процес затвердіння. Тепер можна приступати до робіт з приготування гіпсового тесту.

Налийте воду в цебер. Після, рівномірно і повільно висипте гіпс в воду, поки не утворюються на поверхні невеликі острівці гіпсу (на 100 грам води буде потрібно 130-180 грам гіпсу).

За допомогою кухонної солі і клею можна регулювати швидкість затвердіння: клей уповільнює процес, кухонна сіль прискорює його.